Har du fortfarande kakor kvar, men känner dig inte sugen på torra kakor längre? Då har vi den perfekta idén: en himmelsk bagatell som inte bara smakar gott utan också ser läcker ut. I vår version tillagas den engelska dessertklassikern med smulade kakor eller kex - perfekt för att använda upp rester! Dessutom ingår pocherade päron, fruktig gelé och en krämig mascarponekräm.
Tillagningen är väldigt enkel: krossa kakorna grovt, lägg dem växelvis med grädde och päron i vackra glas, och efterrätten är nästan klar. Täck med Toppits® plastfolie och sätt in in i kylen så efterrätten får vila. Där ser den inte bara aptitretande ut, utan håller sig också fräsch länge.
Denna dessert är perfekt för festliga tillfällen, brunch eller helt enkelt för att använda upp resterna du har hemma. Varje sked ger en ny smakupplevelse – krämig, fruktig, krispig och helt enkelt oemotståndlig.